Yeni Yeni'den


  Piramitlerin Gizemi

  Paylaş
  avatar
  mat_fatos
  Set Gorevlisi
  Set Gorevlisi

  Kadın
  Mesaj Sayısı : 832
  Yaş : 35
  Nerden : izmir
  Ruhsal Durumum: :
  Durumum: :
  Katılımı : :
  5 / 1005 / 100

  Takımı :
  Kayıt tarihi : 05/04/08

  Piramitlerin Gizemi

  Mesaj tarafından mat_fatos Bir Perş. Nis. 17, 2008 8:48 pm

  Piramitlerin Gizemi.
  * Her biri 20 ton olan taşlardan inşa edilmiştir ve bu taşları temin edilebilecek en yakın mesafe yüzlerce kilometre uzaklıktadır. Bu taşların nasıl getirildiği konusunda kesin olmayan farklı varsayımlar bulunmaktadır.
  * Piramit kimin adına yapıldıysa onun bulunduğu odaya yılda sadece 2 kez güneş girmektedir. (doğduğu ve tahta çıktığı günler)
  * Mumyalarda radyoaktif madde bulunduğundan mumyaları ilk bulan 12 bilim adamı kanserden ölmüştür.
  * Piramitlerin içerisinde ultra sound radar sonar gibi cihazlar çalışmamaktadır.
  * Kirletilmiş suyu birkaç gün Piramit'in içine bıirakırsanız; suyu arıtılmış olarak bulursunuz.
  * Piramit'in içerisinde süt birkaç gün süreyle taze kalır ve sonunda bozulmadan yoğurt haline gelir.
  * Bitkiler Piramit'in içinde daha hızlı büyürler.
  * Piramit'in içine bırakılmış su 5 hafta süreyle bekletildikten sonra yüz losyonu olarak kullanılabilir.
  * Çöp bidonu içindeki yemek artıkları hiç koku vermeden Piramit içinde mumyalaşır.
  * Kesik yanık sıyrık gibi yaralar büyükçe bir Piramit'in içinde daha çabuk iyileşme eğilimi gösterir.
  * Piramitlerin bazı odalarının içinde ne olduğu hakkında bir bilgi yoktur; araştırmacıların çoğu ya içinde kayboldular ya da aynı yerde birkaç tur attılar fakat içlerini göremediler.
  * Piramitlerin içi yazın soğuk kışın sıcak olur.
  * Büyük Piramitin açilari Nil'in delta yöresini iki esit parçaya bölerler.
  * Gize'deki üç piramit aralarinda bir Pitagor üçgeni olacak sekilde düzenlenmislerdir.Bu üçgenin kenarlarinin birbirlerine göre orani 3:4:5'dir.
  * Büyük Piramitin tabininin yüzeyi anitin yarisinin iki katina bölündügünde pi=3 14 sayisi elde edilir.
  * Büyük Piramitin dört yüzeyinin toplam yüzölçümü piramit yüksekliginin karesine esittir.
  * Büyük Piramit dünyanin kara kitlesinin merkezinde yer aliyor.
  * Büyük Piramit dört ana yöne göre düzenlenerek insa edilmistir.
  * Piramit dev bir günes saatidir.Ekim ortasiyla Mart basi arasinda düsürdügü gölgeler mevsimleri ve yilin uzunlugunu gösterirler.Piramiti çeviren tas levhalarin uzunlugu bir günün gölge uzunluguna esittir.Bu gölgelerin tas levhalar üstinde gözlenmesiyle günün 0 2419 bölümünde yilin uzunlugu yanlissiz olarak saptanabiliyordu.
  * Büyük Piramit'le dünyanin merkezi arasindaki uzaklik Kuzey kutbuyla arasindaki uzakliga esittir ve kuzey kutbuyla dünyanin merkezi arasindaki uzakliga esittir.
  * Piramitin yüksekligiyle çevresi arasindaki oran bir dairenin yari çapiyla çevresi arasindaki oranin dengidir. Dört kenarlar dünyanin en büyük ve çarpici üçgenleridir.
  * Gizde'den geçen boylam dünyanin denizleriyle anakaralarini iki esit parçaya böler.Bu boylam ayrica kara üstünden geçen en uzun kuzey-güney yönlü boylam olup bütün yer kürenin uzunluguna ölçümünde dogal sifir noktasini olusturur.
  * Büyük piramitin tepesi Kuzey kutbunu çevresi ekvatorun uzunlugunu temsil eder.Ve iki uzunluk ayni mikyasa uygunluk gösterir.
  Gize piramitleri tahmini olarak M.Ö 3000 yıllarında eski krallık döneminde yapıldığı zannedilmekte. Bunlar; Keops Kefren ve Mikerinos piramitleridir ve isimlerini aldıkları firavunlar tarafından yaptırılmıştır.
  Kefren Piramidi Gize piramitleri dünyanın en büyük piramitlerdir. Bunlarla birlikte ve Mısır'da yüzlerce irili ufaklı piramit mevcuttur. Gize piramitlerini diğerlerinden ayıran farkların başında içlerinde yazı bulunmaması ve nasıl yapıldıklarının hala çözüme ulaşmamış olmasıdır.
  Keops'un oğlu Kefren için yapılmış piramit 136 metre yüksekliğe sahip.
  Kefren piramidinin dış yüzeyinde yer alan kaplamalar bugün sadece tepesinde görülebilmekte.
  Gize piramitlerinden İçi ziyaret edilebilen tek piramit olan Kefren piramidinin mezar odası.
  Piramitler ile ilgili çeşitli matematiksel bulgular arasında ilginç olanları şunlar: Keops piramidinin yüksekliginin 1 milyarla çarpımı yaklasık olarak güneşle dünyamız arasındaki mesafeyi veriyor. ( 149.504.000km)
  Piramitlerin üzerinden geçen meridyen karaları ve denizleri tam iki eşit parçaya bölüyor. Keops Piramidinin Taban cevresinin yüksekliğinin 2 katına bölünmesinin pi=3.14 sayısını veriyor.
  62 metre yüksekliği ile Gize Piramitleri içerisinde en küçüğü olan Mikerinos Piramidi Kefrenin oğlu için yaptırılmış.
  Piramitler hala yapımları esnasında ki gizi korumaktalar. İşçilerin olağanüstü bir çabayla günde 10 metreküp taşı üst üste koyduklarını kabul edersek keops piramidinde yer alan yaklaşık 2.5 milyon metreküp taş 250.000 gün yani yaklaşık 664 yılda yerleştirilebiliyor. Oysa piramitler 20 ila 30 yıl arasında bir sürede tamamlanmıştır.
  Mikerinos'un ve üç aile üyesine ait Piramitler
  Sfenks
  70 metre uzunluğunda ve 30 metre yüksekliğinde olan Sfenks 14.yy da Memluk'lar tarafindan top bataryalarına talim hedefi olarak kullanılmış ve ciddi biçimde zarar görmüş.
  M.Ö. 2520 yılında Keops'un oglu Kefren'in mezar kompleksi için yontulmuş. Sfenks Mısır dilinde 'SEZP-ANHE' Yaşayan görüntü) anlamında. Tarih boyunca Sfenks Nil nehrine bakiyor ve nehir yoluyla gelenleri karşılıyordu.

   Forum Saati C.tesi Şub. 24, 2018 10:05 am